Aktualności

Łodzianie w obiektywie Jodi Bieber, czyli nowa edycja Kalendarza Virako.

16 lipca na zaproszenie firmy Virako, przyjechała do Łodzi Jodi Bieber, laureatka World Press Photo 2011.

Sławę przyniosło jej zdjęcie młodej Aishy  z Afganistanu, okaleczonej przez męża.  Trafiło ono na okładkę Time w sierpniu 2010, a Bieber przyniosło World Press Photo. Bieber już wcześniej zdobyła wiele nagród w światowych plebiscytach. Jest autorką ponad 10 wystaw indywidualnych oraz uczestniczką kilkudziesięciu grupowych. Jej prace znaleźć można w galeriach we Francji, Włoszech, RPA. Jest także cenionym wykładowcą uczelni artystycznych.       

Jodi Bieber przyjechała do Polski, aby wykonać 12 fotografii do wyjątkowego kalendarza wydawanego przez firmę Virako. Będzie to już czwarta edycja tego wydawnictwa, z którego dochód ze sprzedaży przeznaczony jest całkowicie na cel charytatywny -wsparcie świetlic środowiskowych. Pierwszy kalendarz stworzył duet fotograficzny Joanna Pawłowska i Filip Maranda. Drugą edycję zdobiły grafiki Janusza Kaniewskiego, ostatni rok to zdjęcia wykonane przez Chrisa Niedenthala. Kalendarz oparty jest na idei fotografii kolekcjonerskiej, a wydawca dużą wagę przywiązuje do wartości artystycznej i estetycznej. Szatę graficzną corocznie opracowuje Janusz Kaniewski, jeden z najbardziej znanych w świecie polskich designerów, twórca m.in. nowego logo Fiata, twarzy Ferrari California, Lanci Delta.

„Współpraca takiego duetu jak Jodi Bieber i Janusz Kaniewski zapowiada wyjątkową przygodę artystyczną. Wierzę, że powstanie niezwykłe wydawnictwo, które docenią wielbiciele sztuki i wyrafinowanego designu”- mówi Krzysztof Witkowski, pomysłodawca kalendarza i Prezes Virako.

Jodi będzie w Łodzi do 27 lipca, w tym czasie zrobi zdjęcia do kalendarza oraz własnego projektu  Individualism. Projekt Jodi Bieber oparty jest na próbie uchwycenia osobowości ludzi, którzy wyróżniają się z tłumu i którzy przyciągają uwagę artystki. Jodi wyszukuje takie osoby, a następnie fotografuje je w ich domach. Wartym podkreślenia jest fakt, iż łódzkie plenery będą jedynymi z Polski.

« wstecz