Media o nas

Pierwszy biurowiec klasy A w Łodzi

Najwyższy biurowy standard. To ma być znak rozpoznawczy Forum 76, biurowca, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Pierwsze firmy mają się do niego wprowadzić w kwietniu 2009 r.W zamyśle inwestora ma to być pierwszy biurowiec klasy A w Łodzi. - To niezbędny warunek, by do miasta ściągnąć duże międzynarodowe firmy z branży finansowej. One potrzebują odpowiedniej lokalizacji - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Faktorii. - Już teraz finalizujemy umowy na wynajęcie nawet 40 proc. biurowca. Zapotrzebowanie na takie obiekty jest ogromne. Warszawa ma 3 mln mkw. biur, Frankfurt - 7 mln mkw., a Łódź ma ich mniej niż 100 tys. mkw. i jest to standard, tylko zbliżony do klasy A - dodaje Witkowski.

Za wynajem metra kw. w biurowcu klasy A firmy muszą dziś płacić przynajmniej 14 euro miesięcznie (w Warszawie ceny zaczynają się od 30 euro). Co dostaje się za taką cenę? W przypadku liczącego 12 tys. mkw. Forum 76 będą to: bardzo dobra lokalizacja, podziemny parking, budynek przystosowany do oszczędzania energii oraz bardzo dużo zieleni. Dobry nastrój pracownikom mają zapewnić opadający po elewacji bluszcz oraz urządzony na dachu ogród. Projekt przygotowała pracownia Archidea, a generalnym wykonawcą jest Condite z grupy Kolporter. Dokładna wartość inwestycji pozostaje tajemnicą, ale według prezesa faktorii jest to kilkadziesiąt milionów euro. Realizację projektu sfinansują BRE Bank i BRE Bank Hipoteczny.

Pierwsze firmy pojawią się w Forum 76 już za rok. - Wtedy budynek będzie gotowy i wykończone również wszystkie części wspólne, jak klatki schodowe czy recepcja -zapowiada Piotr Rubaj z Condite. - Do naszych zadań należy również rozprowadzenie wszystkich instalacji w biurach. Największym wyzwaniem przy tak nowoczesnym biurowcu jest właśnie poprawne rozprowadzenie klimatyzacji czy łączy teleinformatycznych. Musimy też zapewnić awaryjne zasilanie dla budynku.

16.04.2008 r
« wstecz