Business Trip- m2 Ziemi Obiecanej 16 Października 2008

Konferencja „Metr kwadratowy Ziemi Obiecanej”


Łódź przeżywa renesans.

Gospodarka Łodzi przeżywa rozkwit, rośnie liczba nowych firm i inwestycji – tak zaczyna się pierwszy raport Jones Lang LaSalle nt. łódzkiego rynku nieruchomości. Generalny wniosek z raportu: Łódź staje się znakomitym miejscem dla inwestorów. Raport ogłoszono podczas konferencji „Metr kwadratowy Ziemi Obiecanej” zorganizowanej przez Virako przy współpracy Urzędu Miasta Łodzi, Panattoni Europe, Globe Trade Center i Echo Inwestments.

Na konferencję zaproszono m.in. Marka Michalika, wiceprezydenta Łodzi oraz przedstawicieli największych polskich i światowych agencji nieruchomości oraz firm doradczych: Knight Frank, Ober-Haus, Colliers, Cushman & Wakefield, DTZ, Savills, King Sturge, CB Richard Ellis, KPMG, Deloitte, Ernst & Young, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, A.T. Kearney, PwC, McKinsey.

Krzysztof Witkowski, prezes Virako, organizator konferencji „Metr kwadratowy Ziemi Obiecanej”:
- Łódź przeżywa drugą młodość. Rynek nieruchomości jest barometrem łódzkiej gospodarki. Rosną nowe inwestycje. Powstają nowoczesne apartamenty i powierzchnie biurowe. Biurowce zaś przyciągną międzynarodowe koncerny, które tu, w Łodzi będą lokalizować swoje siedziby. Mam nadzieję, że Łódź znowu stanie się Ziemią Obiecaną. Dlatego postanowiliśmy pokazać potencjał naszego miasta liderom rynku nieruchomości.

Po konferencji, podczas której dyskutowano o szansach na rozwój Łodzi, goście obejrzeli największe łódzkie inwestycje m.in. biurowiec Forum 76 czy GTC University Business Park .

Autorzy raportu bardzo optymistycznie widzą przyszłość rynku nieruchomości w Łodzi. Już na wstępie podkreślają, że jeszcze do niedawna aktywność inwestorów kupujących nieruchomości w Łodzi była bliska zeru. „W miarę otwierania kolejnych, coraz bardziej nowoczesnych obiektów, zainteresowanie ich kupowaniem rośnie – czytamy w raporcie. – Tendencja ta jest dodatkowo stymulowana brakiem nieruchomości wystawionych na sprzedaż w Warszawie (…) Szansą dla Łodzi może być zwiększający się w całym kraju popyt na transakcje średniej wielkości (…).

W raporcie podkreśla się rosnący popyt na tereny inwestycyjne w dobrych lokalizacjach. Istniejąca nowoczesna powierzchnia biurowa Łodzi (klasy A/B+, B) jest szacowana na 133 tys. metrów kwadratowych – z czego 48 tys. m2 spełnia wysokie standardy. Dlatego w raporcie podkreśla się fakt powstawania wielu biurowców spełniających najwyższe wymagania: na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego - powstaje pierwszy biurowiec klasy A - FORUM 76, a ponadto GTC University Business Park (35 tys. m2), Aurus firmy Echo Investment (28 tys. m2), Cross Point firmy Mermaid Poperties (12 tys. m2), Textorial Park firmy St. Pauls Development (11.200 m2). Wraz z istniejącymi już nieruchomościami wysokiej klasy (Łódzkie Centrum Biznesu, biurowiec Orion, Europejskie Centrum Usług (zbudowany przez Philips), Red Tower, Lumiere Center (AMG.net) wpływa to na znaczny wzrost atrakcyjności miasta w opinii inwestorów polskich i zagranicznych. Szacuje się, że tylko w tym roku powstaną nowoczesne biurowce o łącznej powierzchni 34 tys. m2. Jednak najwięcej przybędzie ich w latach 2009 – 2010.

Autorzy raportu podkreślają położenie Łodzi, które wpływa na prężnie rozwijający się „rynek inwestycyjny segmentu magazynowego”. To tutaj swoje centra lokują największe firmy logistyczne (8 parków logistycznych o łącznej powierzchni 461 tys. m2). Tutaj również podpisano największą
w historii branży magazynowej umowę najmu - Leroy Merlin wynajął 56 tys. m2 w obiekcie Panattoni.

Pod względem ilości powierzchni handlowej Łódź znajduje się na trzecim miejscu wśród dużych miast. To za sprawą 12 centrów handlowych.

*Jones Lang LaSalle, jedyny doradca ds. nieruchomości komercyjnych, który znalazł
się na liście FORTUNE „100 Najlepszych Pracodawców” oraz na liście FORBES’a „400 Największych Najlepszych Firm”, posiada sieć blisko 150 biur na świecie i prowadzi działalność w ponad 450 miastach w 50 krajach. Dochód firmy w 2006 roku wyniósł około 2,0 mld USD. Jones Lang LaSalle oferuje wszechstronne usługi i ekspertyzy z zakresu nieruchomości i zarządzania inwestycjami, na poziomie lokalnym, regionalnym oraz światowym, na rzecz właścicieli, najemców oraz klientów inwestycyjnych. Jones Lang LaSalle jest liderem na rynku zarządzania nieruchomościami i zarządza obiektami o łącznej powierzchni blisko 93 mln m2 na świecie. Dział specjalizujący się w zarządzaniu inwestycjami, LaSalle Investment Management (firma w ramach grupy Jones Lang LaSalle), zarządzając aktywami o łącznej wartości ponad 40,6 mld USD, oferuje klientom wyjątkowo bogatą ofertę i należy do największych tego typu firm na światowym rynku nieruchomości.

organizator:                                                    współorganizator:                                    partner merytoryczny:

                                                                                                                                      

Partnerzy:
                                    


Patroni medialni: