Media o nas

Bardzo biurowy kawałek Łodzi

Okolice skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Kopcińskiego staną się biznesowym zagłębiem naszego miasta. Sąsiedztwo parku 3 Maja przyciąga deweloperów, którzy chcą tam budować biurowce najwyższej klasy.


Brytyjski Financial Times pisząc ostatnio o miastach przyszłości, nie umieścił Łodzi w pierwszej setce, choć trafiły tam Wrocław i Kraków. Jednym z powodów był brak nowoczesnych biurowców. Wkrótce to się zmieni. Stanie się tak m.in. za sprawą niespotykanego do tej pory zainteresowania inwestorów okolicami Polmosu, czyli narożnika ul. Kopcińskiego i al. Piłsudskiego. Ta część miasta przyciąga najwięcej chętnych do stawiania biurowców o wysokim standardzie. Takich, które na siedziby wybiera wielki biznes.

Wczoraj rozpoczęła się budowa Forum 76. Nowoczesnego biurowca wyposażonego w bogate zaplecze: sala konferencyjna, punkty usługowe, restauracja, parkingi oraz ogród na dachu. - 50 dni temu wbijaliśmy pierwszą łopatę, a teraz wmurowujemy kamień węgielny. To wyśmienite tempo prac - mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestujący w ten teren. - Za rok biurowiec ma być gotowy.

Prezes Virako jest przekonany, że jego inwestycja zapoczątkowała zainteresowanie Łodzią innych deweloperów - Na rynku budowlanym jest tak, że wszyscy patrzą sobie na ręce i czekają, kto zrobi pierwszy krok. Od czasu ogłoszenia naszej inwestycji szybko pojawiły się w Łodzi kolejne firmy. To dobrze dla miasta, bo dzięki temu łatwiej przyciągnie inwestorów.

Potwierdza to Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi. - Brak biurowców klasy A to poważne utrudnienie w negocjacjach z inwestorami. Tylko do najlepszych biur uda się zaprosić firmy, które dadzą łodzianom dobrze płatne etaty - dodaje.

Budynek Forum 76 jeszcze nie stanął, a już 40 proc. jego powierzchni ma swoich najemców. To wielkie firmy sektora finansowego, doradztwa inwestycyjnego, podatkowego oraz jedna z najlepszych w Polsce kancelarii prawniczych.

Na Forum 76 musimy jeszcze poczekać 12 miesięcy, ale już gotowe są powierzchnie biurowe niecałe 400 metrów dalej - w kompleksie Aviator przy ul. Kopcińskiego 56. Wybudowała go firma N.R. Sp. z o.o., modernizując i przebudowując budynki dawnych Doświadczalnych Warsztatów Lotniczych. Swoje siedziby mają tam już polskie towarzystwo ubezpieczeń HDI Asekuracja i irlandzki SWS BPO, firma dostarczająca usługi dla biznesu.

Trzeci biurowiec w tej okolicy to inwestycja katowickiego Echo Investment. Kilka lat temu firma zmodernizowała wieżowiec stojący przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Sienkiewicza. To dziś jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków - jego elewacje są obłożone niebieskim szkłem.

Tym razem firma stworzy biurowiec od podstaw. W sierpniu tego roku planuje rozpocząć jego budowę, a skończyć w grudniu przyszłego. Aurus, bo taką otrzyma nazwę, będzie dziewięciopiętrowym gmachem dla wymagających najemców - mniejszych i większych.

- Będą mieli swobodny wybór powierzchni dzięki rozwiązaniu open space. Budynek spełnia wysokie wymagania techniczne i teleinformatyczne, dzięki temu idealnie nadaje się na siedziby firm z branż IT i BPO [zaplecza informatycznego i biznesowego - przyp. red.] - mówi Wojciech Gepner z Echo Investement.

O ile wspomniane inwestycje są już zakończone lub mocno zaawansowane w realizacji, o tyle dwie następne są dopiero w fazie projektowania. Niemal naprzeciwko Aviatora, przy ul. Kopcińskiego 73 i 75, łódzcy architekci Marek Solnica i Wojciech Wycichowski przygotowali projekt kolejnego biurowca. Koncepcja obejmuje adaptację na biura najwyższej klasy fabryki z 1907 r. Wzniósł ją polski przedsiębiorca Henryk Dziembor i prowadził w niej fabrykę wyrobów dzianych.

Niestety, rozpoczęcie prac przy jego budowie jest uzależnione od działań... sądu. - Wydanie decyzji o warunkach zabudowy utrudnia nieuregulowany stan sąsiedniej działki. Sąd musi wyznaczyć dla nieruchomości kuratora, a to będzie bardzo czasochłonne - mówi Marek Solnica. - Chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć prace, ponieważ fabryka jest w złym stanie.

Kolejnym, który chce w tej okolicy zbudować biurowiec, jest belgijski Ghelamco. Deweloper złożył w magistracie wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości przy ul. Tuwima 95. Ghelamco od lat inwestuje w Polsce w podobne projekty. Biurowce o najwyższym standardzie postawił w Warszawie i Wrocławiu.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Gazeta Łódzka - Bardzo biurowy kawałek Łodzi

30.05.2008
« wstecz