Media o nas

Był Polmos będą biura

Futurystyczny gmach Forum-76 w 12 miesięcy.
Tereny zielone 20 m nad ziemią i kurtyna bluszczu.


Wczoraj na placu budowy najnowocześniejszego biurowca w Łodzi – Forum- 76- na rogu Kopcińskiego i al. Piłsudskiego pojawiły się ciężkie maszyny Zakładu Robót Wyburzeniowych.
Po symbolicznej lampce szampana kieliszki rozbito o łyżkę koparki, a buldożer zaczął szarpać i rozrywać budynek zaplecza gospodarczego dawnego Polmosu. Po częściowym wyburzeniu jego szkielet zostanie wykorzystany do budowy garażu na sto aut na kilku kondygnacjach- podziemnej i nadziemnej.
Inwestycję prowadzi Faktoria sp. z o.o., która kilka lat temu zaadoptowała już na biurowiec starą fabrykę przy ul. Dowborczyków. Budowa ma postępować błyskawicznym tempie, tj. w ciągu roku. Konstrukcja ma być żelbetonowa – pnąca się w górę, dzięki wylewanym słupom konstrukcyjnym, a stropy usztywnia cały budynek.
Już za kilka miesięcy będzie widoczna futurystyczna bryła podwójnego wieżowca z częścią wyższą i niższą i łącznej powierzchni użytkowej 12 tyś. Mkw. Autorem projektujesz pracownia Archidea Łukasza Królikowskiego i Krzysztofa Wichlińskiego.
Kredyty na budowę pochodzą z banków hipotecznych, pożyczających pod zastaw powstających budynków.
- Nasz biurowiec należał do najwyższej klasy A- mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Faktorii. – Jest usytuowany przy przelotowych arteriach. Najmniejszy lokal będzie miał 300 mkw., ma być łatwy do zaaranżowania według potrzeb najemcy, pomieszczenia będą klimatyzowane, a cały budynek zarządzany tzw. Inteligentnym systemem komputerowym. Budynek z założenia jest proekologiczny, czyli w trakcie eksploatacji zaoszczędzi światło i ciepło.
- Długo szukaliśmy generalnego wykonawcy – twierdzi Malwina Pawłowska, rzeczniczka Faktorii. – Wybraliśmy Condite, laureata Budowy Roku 2006. Condite wybudował biurowiec w Kielcach, który zasłużył na Oskara w branży budowlanej.
- Użytkownicy budynku będą mieli do dyspozycji restauracje i punkty usługowe, ale przede wszystkim rekreacyjne tereny zielone na dachu – 20 metrów nad ziemią – opowiada Łukasz Podsiadły, kierownik budowy. – Na jednej elewacji projektant przewidział kurtynę z bluszczu.
Ponad 40 proc. Powierzchni Forum-76 jest zarezerwowanych przez firmy. Przyszli najemcy podpisali listy intencyjne na wynajęcie pomieszczeń od przyszłego roku. Niedostatek biurowców klasy A to jedna z łódzkich barier rozwoju. Teraz będzie niższa.

16.04.2008 r Włodzimierz Kupisz
« wstecz